ویژگی های نوشابه گازدار ویتامین ث

نوشابه گازدار ویتامین ث لمسر از گروه نوشیدنی های مکمل است. این نوشابه محتوی مقادیر مناسب ویتامین ث، ویتامین ب پنج، ویتامین ب دو و کافئین است. در این مقاله اشاره ای مختصر به فواید این نوشیدنی خواهیم داشت. ویتامین ث یا آسکوربیک اسید یک ویتامین محلول در آب است که بدن انسان نمی تواند آن را سنتز کند بنابراین باید از طریق مصرف مواد غذایی آن را کسب نماید. لیمو و پرتقال، گیاهان سبز رنگ، گوجه فرنگی، سیب زمینی، توت ها، کشمش سیاه، کلم بروکسل (دکمه ای)، گل کلم، اسفناج، کیوی، آناناس و میوه گل رز دارای مقادیر بالای ویتامین ث هستند. مقدار ویتامین ث در میان محصولات گیاهی بسیار بالا است اما در فرآورده های گوشتی بسیار کم است. تنها شیر و جگر دارای اندکی ویتامین ث هستند. ویتامین ث برای رشد و ترمیم بافت های بدن، درمان زخم ها، ترمیم و حفظ سلامت غضروف ها، استخوان ها و دندان ها مفید است. ویژگی احیا کنندگی ویتامین ث سبب می گردد تا این ویتامین بتواند با یون های فلزی وارد واکنش شود که این امر، جذب یون ها را در رژیم غذایی افزایش می دهد و باعث کم شدن احتمال بروز کم خونی ناشی از کمبود آهن در بدن خواهد شد. ویتامین ث نقش آنتی اکسیدان دارد و باعث غیر فعال شدن رادیکال هایی می شود که در فرایند اکسیداسیون آزاد شده اند. این ویژگی احتمال بروز سرطان را تا حد زیادی کاهش می دهد. ویتامین ث در جلوگیری از اثرات سوء ازن و دیگر مواد اکسیدکننده اهمیت به سزایی دارد. مصرف بیش از حد ویتامین ث مخاطره ای به همراه ندارد زیرا مقدار بیشتر از نیاز بدن آن همراه ادرار دفع می گردد. میزان نیاز روزانه یک انسان بالغ به ویتامین ث بیش از 70 میلی گرم است. با توجه به این که ویتامین ث در بدن انسان سنتز نمی گردد، متخصصین گروه تولید نوشیدنی لمسر مصرف حداقل 3 شیشه نوشیدنی گازدار ویتامین ث لمسر در هفته را پیشنهاد می کنند. این نوشابه کربناته 240 میلی لیتر حجم دارد و یک منبع غنی از ویتامین ث است. نوشابه گاز دار ویتامین ث لمسر با دارا بودن 190 میلی گرم ویتامین ث در 100 سی سی یک منبع فوق العاده ویتامین ث به حساب می آید. ویتامین ب دو (ریبوفلاوین) یک ویتامین محلول در آب است که در بادام، غلات، اسفناج ، سویا و گوجه و در شیر و فرآورده های شیر، گوشت قرمز، گوشت مرغ، کبد و کلیه حیواناتی مانند گاو و گوسفند در مقادیر مناسب وجود دارد. همچنین سبوس گندم و برخی مخمر ها مثل مخمر آبجو نیز منبع خوبی از این ویتامین هستند. این ویتامین به رنگ زرد روشن است. بسیاری از نوشیدنی هایی که در آن ها ویتامین ب دو وجود دارد علاوه بر داشتن ویژگی های مثبت غذایی، به صورت کاملا طبیعی دارای رنگ زرد هستند. ویتامین ب دو نسبت به نور حساس است و نوشیدنی هایی که مقادیر بالایی از آن دارند را در ظروف تیره رنگ عرضه می کنند تا نور ویتامین ب دو موجود در آن را از بین نبرد. به همین دلیل شیشه نوشابه گازدار ویتامین ث لمسر قهوه ای رنگ است تا ویتامین ب دو موجود در آن را حفظ کند. ویتامین ب دو باعث آزاد سازی انرژی از کربوهیدرات ها، پروتئین و چربی می شود و برای، رشد و ترمیم پوست، مو، ناخن و مفاصل ضروری است، برای سیستم ایمنی بدن که بدن را در مقابل بیماری ها حفاظت می کند لازم است. ویتامین ب دو باعث کاهش اثرات استرس می گردد و گرفتگی عضلانی را بهبود می بخشد.
ویتامین B2
کمبود ویتامین ب دو باعث به وجود آمدن عوارضی چون ترک خوردن لب ها، به وجود آمدن زخم های دهان، التهاب و قرمزی بیش از حد زبان می گردد. بسیاری از افراد با کمبود این ویتامین مواجه هستند وخودشان آگاه نیستند. کمبود ویتامین ب دو ابتدا چشم ها را متاثر می سازد. در این مرحله چشمان فرد به نور حساس می شود و ریزش اشک و سوزش و خارش چشم ها بروز می‌کند. در مرحله بعد کمبود این ویتامین موجب پیدایش زخم در گوشه دهان می‌گردد و فرد نمی‌تواند دهانش را به راحتی باز کند، زبان فرد متورم و دردناک می‌شود البته همه این علائم با هم بروز نمی‌کند و گاهی فقط یک یا چند علامت در فرد دیده می‌شود. از علائم دیگر جوش های ریزی است که در منطقه کنار بینی و گوشه دهان به وجود می‌آید. همچنین در منطقه سفید چشم رگ های خونی دیده می‌شود. کمبود شدید این ویتامین برای یک فرد باردار، عواقب وخیم تری به دنبال دارد و می تواند منجر به ایجاد عارضه لب شکری در جنین گردد. انسان بالغ در روز به 1 میلی گرم ویتامین ب دو نیاز دارد. نوشابه انرژی زای گازدار ویتامین ث لمسر دارای 4/0 میلی گرم در 100 سی سی ویتامین ب دو است. با توجه به حجم شیشه آن(240 میلی لیتر) میزان ویتامین ب دو این محصول این میزان از نظر متخصصین تغذیه برای تامین نیاز روزانه بدن مناسب است.
ویتامین B5
ویتامین ب پنج (پانتوتنیک اسید) نیز یک ویتامین محلول در آب است که مقادیر اندکی از آن تقریبا در تمامی مواد غذایی یافت می‌شود. ویتامین ب پنج بخشی از ساختمان کوآنزیم را تشکیل می دهد که بسیاری از واکنش های مهم و حیاتی در بدن موجودات زنده به کمک آن اتفاق می افتد. ویتامین ب پنج در همه سلول ها و بافت های زنده وجود دارد بنابراین در اکثر فرآورده های غذایی یافت می شود. کلم بروکلی، قارچ، سیر، سیب زمینی، زرده تخم مرغ، گوشت، ماهی سالمون، جگر سفید و کلیه حیواناتی مانند گاو و گوسفند و برخی مخمرها ویتامین منبع غنی ویتامین ب پنج هستند. ویتامین ب پنج برای متابولیسم کربوهیدرات‌ها، چربی‌ها و پروتئین‌ها ضروری است و در سنتز هورمون‌ها نقش دارد. همچنین این ویتامین موجب رشد و مقاومت پوست و غشاهای مخاطی می گردد. کمبود ویتامین ب پنج معمولا به هنگام سوء تغذیه نمایان می گردد. کمبود ویتامین ب پنج باعث ریزش مو می گردد. زیرا این ویتامین مواد مغذی مورد نیاز را به ریشه ها موها می رساند. ویتامین ب پنج برای فعالیت غدد فوق کلیوی، مقابله با استرس، تولید انرژی و تولید بعضی از هورمون ها از جمله هورمون های جنسی لازم است ویتامین ب پنج به تولید ویتامین دی کمک قابل توجهی می کند. همچنین ویتامین ب پنج در تولید گلبول های قرمز کمک می کند و سیستم گوارش را نیز تنظیم می نماید. به این ویتامین، ویتامین ضد استرس نیزگفته می شود. نوشابه گازدار ویتامین ث لمسر محتوی 2 میلی گرم در 100 سی سی ویتامین ب پنج است و در کل 8/4 میلی گرم ویتامین ب پنج به بدن می رساند که این میزان برای مصرف روزانه بدن کافی است. کافئین یک آلکالوئید از خانواده متیل گزانتین‌ها است که به طور طبیعی در قهوه، چای، کاکائو و دانه کولا وجود دارد. کافئین موجب افزایش متابولیسم بدن، افزایش میزان هوشیاری و آگاهی محیطی تقویت حافظه و افزایش تحرک بدنی می گردد کافئین یکی از پرمصرف ‌ترین مواد دارویی به شمار می‌رود. تقریباً ۹۰ درصد افراد به‌ طور روزانه از کافئین استفاده می‌کنند. در واقع با مصرف کافئین و قند مغز به انرژی کمتری برای بازیابی اطلاعات نیاز دارد. کافئین خطر ابتلا به سرطان هایی مثل سرطان ‌های روده، دهان، حلق و سرطان تخمدان را کاهش می ‌دهد همچنین سبب کاهش احتمال بروز بیماری ‌های قلبی و پوسیدگی‌ دندان می‌ شود. مصرف کافئین منجر به کاهش احتمال ابتلا به دیابت می ‌شود. مصرف کافئین با کاهش احتمال بروز آلزایمر همراه است. کافئین احتمال بروز بیماری پارکینسون را کاهش می دهد. یک شیشه نوشابه انرژی زای گازدار ویتامین ث لمسر محتوی 24 میلی گرم کافئین است. این میزان کافئین برای مصرف روزانه بدن بسیار مناسب است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *